Excursieverslagen 2013
Klik op onderstaande excursies voor meer informatie
10 november 2013 Paddenstoelenexcursie in het Horsterwold
30 oktober 2013 Excursies Tussendoor, Wandeling Hollandsch Rading
20 oktober 2013 Excursie in de Kampina
27-30 september 2013 Meerdaagse excursie naar Texel
15 september 2013 Excursie in de Biesbosch
7 juli 2013 Nachtvlinderexcursie
4 juli 2013 Excursie naar de Stichtse Brug bij Huizen
23 juni 2013 Excursie naar de Tenellaplas bij Oostvoorne
7 en 28 april 2013 Excursies in het Zouwegebied
10 maart 2013 Excursie bij kasteel Neerijnen
5 maart 2013 Excursies Tussendoor Reeuwijkse Plassen
2 maart 2013 Excursies Tussendoor Harderhoek
13 januari 2013 Excursies Tussendoor Rietputten Vlaardingen
Paddenstoelenexcursie in het Horsterwold, 10 november 2013
Routebeschrijving en startplaats: Vanaf Vianen, A27, richting Amersfoort, Zwolle, afslag Nijkerk / Zeewolde volgen, over de brug bij rotonde richting Zeewolde . Op de Spiekweg 2e afslag rechts nemen, daarna 2e afslag rechts op de Dasselaarweg volgen tot aan de parkeerplaats van het groepskampeerterrein De Banken. Op deze parkeerplaats start onze route: het natuurpad, aangegeven met blauwe paaltjes, ongeveer 4 km
Sparrekegelzwam
Gewone franjezwam
witte kluifzwam
We vertrekken met 20 personen uit Vianen. Bij het begin van de excursie verlaten we het pad en lopen rechts het bos in. Hier struinen we door het bos met overal paddenstoelen. Zoals de roodbruine trechterzwam, dennenmoorder, purperrode en geelwitte russula, enz.. Jannie en Thijmen brengen bijna alle paddenstoelen die we zien op naam, ook Wil, Lida en Jules helpen mee met determineren. We lopen weer terug naar de route en volgen dan het pad. We zien diverse russula’s, melkzwammen en een halve heksenkring van nevelzwammen. Aparte paddenstoelen zijn de pijp- en draadknotszwam. Na de koningsmantel gaan we het bos uit en komen vlak bij het Nuldernauw. Na goed zoeken vinden we tussen het gras de eerste wasplaatjes, o.a. het zwartwordende wasplaatje en ook het zandtulpje. Voor we teruggaan zien we bij een paar berken nog een paar mooie vliegenzwammen. Tenslotte lopen we via de blauwe route weer terug. Einde excursie om ongeveer 3 uur.
Jannie en Thijmen bedankt voor deze prachtige excursie.
stekeltrilzwam
gewoon vuurzwammetje
zandputje
Om de foto’s groter te zien klik op een foto, wacht op een nieuw scherm en klik dan nog een keer op de foto. (foto’s Lida Hellingman)
De volgende paddenstoelen hebben we gezien in het Horsterwold ( 60 stuks):
klik op de naam voor meer informatie
De mossen die we gezien hebben zijn:
bekermos ? |
boompjesmos |
haarmos ? |
gebogen rendiermos |
Excursies Tussendoor, Wandeling Hollandsch Rading, 30 oktober 2013
* Zie bladzijde in De grote paddenstoelen gids voor onderweg van Ewald Gerhardt
klik op de naam voor meer informatie
Amethistzwam | 158 | * | voorheen rodekoolzwam |
Berkenzwam | 510 | ||
Bloedsteelmycena | 206 | ||
Dennenvlamhoed | 296 | ||
Donkere cocosmelkzwam | 422 | ?? | |
Gele trilzwam | 670 | geen foto | |
Gewone berkenboleet | 482 | ||
Botercollybia | 162 | ||
Braakrussula | 458 | ||
Giftige weidetrechterzwam | 152 | ||
Grijze buisjeszwam | 534 | ||
Heidefopzwam | 158 | heet nu Schubbige fopzwam | |
Helmmycena | 200 | ||
Honinggeel mosklokje | 380 | ||
Kastanjeboleet | 476 | ||
Kleverig koraalzwammetje | 678 | ||
Knolhoningzwam | 167 | Keizer | |
Koeienboleet | 494 | Jannie klopt deze naam nog?? | |
Narcisamaniet | 24 | ||
Paarse korstzwam | 682 | geen foto | |
Paarse schijnridderzwam | 110 | ||
Plooivlieswaaiertje | 224 | Deze is bruin aan de bovenkant | |
Plooivoetstuifzwam | 600 | ||
Prachtvlamhoed | 296 | ||
Regenboogrussula | 444 | ||
Rimpelende melkzwam | 430 | ||
Sierlijke franjehoed | 368 | ||
Sombere honingzwam | 102 | ||
Spekzwoerdzwam | 682 | ||
Valse hanenkam | 172 | ||
Vliegenzwam | 24 | ||
Waaiertje | 224 | ||
Winterhoutzwam | 500 |
Excursie in de Kampina met Gerrit Zijderveld op 20 oktober 2013
De Kampina ligt tussen Boxtel en Oisterwijk . We rijden via Boxtel naar de parkeerplaats bij de Huisvennen vlak bij De Roond. We komen hier aan met 18 personen uit Vianen. We gaan de Blauwe route van ongeveer 8 km lopen. Deze route loopt langs het riviertje de kleine Aa, die verderop in de Beerze uitkomt. Het weer is prima.
In het begin stoppen we bij elke paddenstoel en vragen Jannie “welke paddenstoel is dit? ” Ook Lida kent veel paddenstoelen bij naam. Overal staan wel paddenstoelen.
Een aantal personen zoeken de vogeltjes op hoog in de bomen. In een hoge dode boom zitten 8 vogeltjes, het blijken kruisbekken te zijn, die zie je niet zo vaak. We horen overal het liedje van de roodborst en af en toe de winterkoning en de mezen. Ook de specht is goed te zien. Het was een prachtige excursie. Gerrit bedankt.
Hieronder en paar foto’s van de paddenstoelen en het riviertje:
vliegenzwam Echte tonderzwam
riviertje de kleine Aa Excursie langs de kleine Aa
Een aantal van de paddenstoelen die we gezien hebben ( blz no in de grote paddenstoelengids)
echte honingzwam | 102 | kastanjeboleet | 476 | parelamaniet | 18 |
gele korstzwam | 680 | koningsmantel | 100 | roestvlekkenzwam | 164 |
gewone krulzoom | 242 | melksteelmycena | 204 | schubbige fopzwam | 158 |
gewone zwavelkop | 342 | nevelzwam | 108 | valse hanekam | 172 |
grote parasolzwam | 32 | oranje aderzwam | 684 | valse kopergroenzwam | 326 |
grote stinkzwam | 618 | paarse schijnridderzwam | 110 | vermiljoenhoutzwam | 296 |
haagbeuk melkzwam | 354 | panteramaniet | 24 | vliegenzwam | 24 |
hazepootje | ramethistzwam | 158 | witte kluifzwam | 628 | |
helmmycena | 200 | ||||
Bart, Jannie, Jopie, Lida, e.a.
Meerdaagse excursie naar Texel 27-30 september 2013
Auteur Robert de Smet
Paradijselijk Texel
Texel, daar lag het weer paradijselijk te wezen. Gerrit had zijn 24 kleps Senator de oprit naar de pont opgereden en we konden het eiland zien liggen. De lucht azuurblauw. Het zouden vast weer mooie dagen worden. Mijn zinnen hadden er zin in: wat vogelen, genieten van het landschap, mooi weer, smullen van verhalen en het eten.
Spreeuwen zwerven parmantig over het wegdek . De spreeuw is een algemene vogel, maar in het zonlicht is hij toch prachtig. Paradijsvogels.
Het woord paradijs blijft hangen tijdens de bootreis. Op de katholieke lagere school waarop ik zat, dreigden de meesters met het paradijs. Ik snapte het niet. Ik mocht nooit naar het paradijs. Altijd de kinderen waar iets mee was. Later begreep ik dat het paradijs van de meester een debielenschool was in een straat met de naam Paradijs. Genoeg. Aan het werk, dit moet een verslag worden ja!
Grauwe gans, nijlgans, brandgans, Canadese gans, Jopie de gans, rietgans, rotgans
Wintertaling, bergeend, pijlstaart, slobeend, kuifeend, meerkoet, smient, dodaars, wilde eend. Is best lekker trouwens.
Buizerd, rode wouw, sperwer, blauwe kiekendief, slechtvalk. Terwijl we een torenvalk zagen, was Kees een paar honderd meter verder bezig stofluizen te verzamelen. Het lijkt me sterk dat hij weet welke soort het betrof (er zijn 2500 soorten).
Vogels met uitschuifbare poten waren er genoeg: kluut, lepelaar, wulp, scholekster, rosse grutto, watersnip, groenpootruiter, zwarte ruiter, goud en zilverplevier, steenloper, bonte strandloper, kanoetstrandloper, drieteenstrandloper, tureluur, blauwe reiger, zilverreiger.
Dan de zangpieten en meer van dat soort gesnor: kneu, sijs, groenling, putter, kool/pimpel en zwarte mees, witte/gele kwikstaart, vink, (hegge)mus,
De vuilnisdiensten: kraai, ekster, gaai, kauw, raaf, zilver/kok/ stormmeeuw, grote en kleine mantelmeeuw.
Homo sapiens: bart, jules, lineke, cora(juv.), constance, jopie, pieter, piet, thijmen , christien, eduard, cees, siska, gerrit , flori, koos, joost, jannie, lida, robert . Op allen zou men de kwalificatie zzz toe kunnen passen.
Het waren weer geweldige dagen.
Op de terugweg lees ik in de Senator verder in het prachtige boek Oorlogsparadijs door Nico Dros. Het speelt zich af op Texel tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Naar de Oorsprong, foto Gerrit Zijderveld
Excursie in de Biesbosch op 15 september 2013
O.l.v. Gerrit Zijderveld
We vertrekken met 10 deelnemers, het weer was goed, droog en af en toe zon. De toegangsweg vanaf Werkendam is op diverse plaatsen veranderd, hier en daar zijn ze nieuwe bruggen aan het bouwen. De eerste stop is langs de weg naar de Camping, linksaf voor de grote nieuwe plas. Hier zien we onder andere 8 lepelaars overvliegen en een vrouwtje blauwe kiekendief. Als laatste gaan we naar het kunstwerk van staal, vlakbij het bezoekerscentrum. Aan de overkant van de plas staat een hele rij dode bomen. In deze bomen zitten een paar grote roofvogels. Met de telescopen kunnen we ze goed zien. Er blijken 2 zeearenden en 2 visarenden in deze bomen te zitten. De visarend vliegt weg, prachtig. Hans v d W. maakt een foto.
Eén van de zeearenden vliegt langs de dode bomen aan de overkant, zijn witte staart is goed te zien.
Voor mij is dit de eerste keer dat we deze arenden zo goed gezien hebben, om nooit te vergeten.
Voor de insecten mensen: Op de terugweg ziet Lida nog een bijzonder kever lopen, het is een stinkende kortschild kever
Het was weer de moeite waard, Gerrit bedankt.
BdG
Dit is wat we gezien hebben: klik op de soorten voor meer informatie
Vlinders | gele luzernevlinder | atalanta |
klein koolwitje | groot koolwitje | kleine vos |
Nachtvlinderexcursie
o.l.v. Anko de Graaff op 7 juli 2013
We vertrekken met 8 personen uit Vianen. Het beginpunt voor deze excursie is op de splitsing van de Alverschotenseweg en de Turfbergweg te Radio Kootwijk. We beginnen met een kopje koffie op de parkeerplaats. Het belooft goed weer te worden, tot 27 graden, maar in de ochtend is het prima wandelweer. Anko en René hebben de avond ervoor op 5 plaatsen in het terrein lichtvallen voor nachtvlinders geplaatst. Vanmorgen gaan we kijken wat er in deze vallen zit.
De lichtvallen bestaan uit een kubus van aluminium van 25 cm hoog met bovenin een groot gat met een trechter en een TL buisje. Het TL buisje blijft ongeveer 3 tot 5 uur branden op een accu. Het licht trekt de nachtvlinders aan. Die vallen dan in de val en kunnen er niet meer uit.
We gaan rondlopen in de omgeving van de Steenberg. Deze berg is 70 m hoog. Het is een heide terrein met hier en daar wat bomen. Om de heide velden in stand te houden wordt de opslag van bomen regelmatig verwijderd door een grote groep vrijwilligers. Als eerste zien we het groot dikkopje en het bruin zandoogje. Er zijn dit jaar heel veel kleine vossen te zien. Op het Jacobs kruiskruid zien we veel geelzwarte rupsen van de Sint Jacobsvlinder en even later ook deze mooie vlinder. René loopt de hei op en ja hoor daar staat de eerste lichtval. René neemt hem mee naar de weg en opent de lichtval. Er zitten wel insecten in, maar geen vlinders. We lopen verder en opeens ligt er een hazelworm op het pad. Hij is ongeveer 20 cm lang. We kunnen hem goed bekijken. Fotograferen is wat moeilijker. Hij ligt geen moment stil. René legt hem naast het pad. Onderweg hebben we wel een gouden tor gezien en een wel heel bijzondere kever, de penseelkever. Anko ziet hem maar één keer in de vijf jaar.
Penseelkever
De volgende lichtkasten leveren geen bijzondere vlinders op, behalve de laatste. Bij het openmaken van de laatste doos vliegen er gelijk een paar insecten weg, maar in de val zitten wel de witte tijger en een dennenpijlstaart ( zie foto).
Dennepijlstaart
Na de laatste val lopen we terug en stoppen boven op de Steenberg, hier staat een bank en gaan we lunchen.We bedanken Anko, René en Gerrit, die gaan direct naar de auto om de lichtvallen op te halen. Piet ziet een wespendief overvliegen en dichtbij zien we nog een paar kleine vogeltjes, Piet en Joost bekijken deze vogeltjes goed en het blijken boomleeuwerikken te zijn. Onderweg hebben we ook de veldleeuwerik gehoord.
Het was een leuke excursie met veel zon en voor ieder wat wils, vlinders, insecten, planten en vogels.
Anko en familie bedankt.
De volgende Vlinders, Insecten, planten en Vogels hebben we gezien.
Klik op de namen voor meer informatie.
Vlinders | Insecten | Planten | Planten |
Groot dikkopje | Mierenleeuw | Liggend walstro | struisgras 4 soorten ? |
Bruinzandoogje | mestkever 4 soorten | hennepnetel 4 soorten ? | schapenzuring |
Kleine vos | meikever | herderstasje | veldzuring |
Sint-Jacobsvlinder + rups | groene zandloopkever | klaproos 5 soorten ? | gladde witbol |
Hooibeestje | Gouden tor | reukeloze kamille | blauwe bosbes |
Vierstipbeertje | Penseelkever | korenbloem | zwaluwtong |
Witte tijger | Gemarmerde wortelboorder | hengel | rode schijnspurrie |
Dennenpijlstaart | heidespurrie | ||
Roodbandbeer | Diversen | gewone raket | Vogels |
Halvemaanvlinder | Hazelworm | klein streepzaad | wespendief |
Zuringspanner | akkerleeuwenbek | veldleeuwerik | |
Paddenstoel | vlasleeuwenbek | boomleeuwerik | |
vermiljoen houtzwam | akkerviooltje | kneu | |
BdG | oranje havikskruid | raaf |
Excursie naar de Stichtse Brug bij Huizen met Jules Klees op 4 juli 2013
De Stichtse Brug ligt bij het Veluwemeer langs de A27. We vertrekken met 8 personen uit Vianen en rijden richting Flevopolder, bij Huizen verlaten we de A27 en parkeren we bij het natuurterrein in de buurt van de Stichtse Brug. We komen in een heel groot veld met prachtige bloeiende planten, zoals de melige toorts, parnassia , stijve ogentroost en heelbaadjes. Ook zien we een groot aantal moeraswespenorchissen. Bij het Gooimeer vinden we de bleekgroene wespenorchis. Cees Gielis maakt mooie foto’s van een aantal van deze planten, zie onderstaande foto’s.
Grote ratelaar
Rietorchis
Moeraswespenorchis
Bleekgroene wespenorchis
Stijve ogentroost
Rups van Sint Jacobsvlinder
Een aantal van de planten die we gezien hebben: klik op de namen voor meer informatie
Jules het was een mooie excursie met veel orchideeën en bloeiende planten, bedankt.
Cees bedankt voor de prachtige foto’s
BdG
Excursie naar de Tenellaplas bij Oostvoorne op 23 juni 2013
We vertrekken met 11 personen uit Vianen en Avelingen. Het regent, maar bij aankomst bij de Tenellaplas is het droog. We hebben onder ons Dick Kerkhof, een heel goede planten kenner en met de vele bijzondere planten in de duinen moet het wel een plantenexcursie worden. We gaan eerst de orchideeën in de door Kees Sipkes in 1949 aangelegde Heemtuin bekijken.
Hier zien we zomaar 14 soorten orchideeën, waarvan er een aantal in bloei staan (zie bijgevoegde plantenlijst). Orchideeën kunnen alleen ontkiemen als in de grond een speciale schimmelsoort aanwezig is. Ook staat er de vleugeltjesbloem, echte sleutelbloem en graslelie in bloei.
Er zijn hier verschillende wandel routes uitgezet. Wij lopen de Nachtegalen route met een extra rondje langs het Parnassia vlak, het Oostvoornse Meer en de Vliegveldvallei .
Onderweg bekijken we de planten langs het pad. We zien bij voorbeeld het zonneroosje, dodemansvingers, slangenkruid, adderwortel, éénbloemig parelgras en glad parelzaad. Zie ook de plantenlijst hieronder.
Halverwege de Nachtegalen- route lopen we langs de Vliegveldvallei naar het Parnassia vlak.
In het Parnassia vlak staan heel veel grote ratelaars. Ook zien we nog niet in bloeistaande moeraswespenorchissen, zilt torkruid, paddenrus en moeraskartelblad, het is een drassig gebied. Na wat zoeken vind Dick hier de groenknolorchis; een zeldzame orchidee.
Langs het strand van het Oostvoornse meer lopen we weer terug naar de Vliegveld vallei. Hier staan ook orchideeën, zoals de gevlekte rietorchis, de grote keverorchis en de bijenorchis.
We lopen aan het eind van de route langs de Tenellaplas terug, langs deze plas staat o.a. waterzuring, moerasspirea en de witte waterlelie in bloei.
Onderweg horen we wel regelmatig de tuinfluiter en soms de zwartkoptuinfluiter? Maar de nachtegaal laat zich niet horen
Het is een mooie excursie geweest met veel bijzondere planten. Dick bedankt.
Bart
Hieronder staat de lijst met planten en vogels die we gezien hebben.
klik op de namen voor meer informatie
BdG
Excursies in het Zouwegebied op 7 en 28 april 2013
Op 7 april vertrekken we met 21 personen vanaf de parkeerplaats bij het tunneltje onder de A27, het is koud , om het vriespunt en mistig. We lopen eerst door het bos langs de Zederik, maar er zijn nog niet veel vogels te zien of te horen. Alleen de roodborst, vink, kool en pimpelmees laten zich horen. We komen bij de molen en Bart vertelt een verhaal over de vele molens die hier gestaan hebben om de voeten droog te houden.
De Zouweboezem was een winterberging voor het water uit de polders als de rivier te hoog stond om alle water weg te malen. Er stonden hier 8 molens om het water uit de polders en de Zederik in de boezem te malen en 5 molens buitendijks bij Sluis om het water in de Lek te malen. In de Vijfheerenlanden stonden 200 jaar geleden 68 watermolens. Na de uitvinding van de stoommachine zijn bijna alle molens vervangen door stoomgemalen en later door elektrische gemalen. De molens zijn daarna op een enkele na gesloopt.
Op 28 april hebben we de 2e Zouwe excursie gehad met 18 personen. We zijn nu begonnen aan de andere kant van De Zouwe bij de Boezemweg. Bij de parkeerplaats horen we gelijk al de Cetti’s zanger met zijn harde korte roep, sinds een paar jaar een vaste bezoeker van de Zouwe. We lopen eerst langs de kade naar het kijkscherm. Er vliegt een purperreiger over. We horen de fitis en tjiftjaf, ook de rietgors laat zich af en toe zien . In het riet verborgen zitten verschillende rietzangers, soms vliegt een enkele rietzanger in een boogje omhoog en met luide zang weer terug in het riet. De kleine karekiet is nog niet aangekomen uit het zuiden. Wel vliegt er af en toe een bruine kiekendief over , zowel het lichtere mannetje als het bruine vrouwtje met haar gele kop. Het “grut o grut” geluid horen we regelmatig als de grutto overvliegt. Bij het kijkscherm zien we de slobeend, wintertaling, grauwe en Canadese ganzen, en nog een enkele smient.
Vanaf het kijkscherm lopen we verder langs de boezem kade We horen de snor en in de sloot zien we de bloemstelen van de waterviolier boven het water uitsteken, hij bloeit nog niet. Voorbij de kijkhut horen en zien we de blauwborst, Hans v. d.W. maakt nog een mooie foto van de blauwborst zingend bovenin een struik, zie bijgevoegde foto. De dag kan niet meer stuk. Via de Molenkade en een stukje door de polder met Schotse Hooglanders lopen we weer terug naar de Zouwekade. De zwarte sterns zijn nog niet gearriveerd. Bijna alle vogels zijn 1 à 2 weken later dan andere jaren.
Tenslotte zijn we om 1 uur weer terug bij parkeerplaats en is het tijd voor een kopje koffie ( zie foto) en gaan we weer naar huis.
>Dit zijn de vogels die we gezien of gehoord hebben. klik op de vogels voor meer informatie.
In de Zouwe waren op 7 april de volgende vogels te zien of te horen ± 37 stuks | Daarnaast waren op 28 april in de Zouwe de volgende vogels te zien of te horen: | ||
aalscholver | kievit | rietgors | |
blauwe reiger | knobbelzwaan | Slobeend | |
bruinekiekendief | kokmeeuw | smient | |
buizerd | kolgans | spreeuw | blauwborst |
canadese gans | koolmees | tureluur | cetti’s zanger |
ekster | krakeend | turkse tortel | fitis |
fuut | kuifeend | vink | purperreiger |
gaai | lepelaar | waterral | rietzanger |
grauwe gans | meerkoet | watersnip | snor |
groenling | merel | wilde eend | tjiftjaf |
grote bonte specht | nijlgans | winterkoning | wintertaling |
grutto’s | pijlstaart | zanglijster | |
houtduif | pimpelmees |
BdG
Excursie bij kasteel Neerijnen op 10 maart 2013
We vertrekken met 4 personen uit Leerdam, het is koud , om het vriespunt, maar wel droog.
Ons eerste uitstapje is de plas bij de Lappenheide in Aquoi. In de lente is dit een plas met veel vogels, we zien hier o.a. ongeveer 75 grutto’s en veel krakeenden.( zie ook tabel hieronder).
Daarna gaan we naar Kasteel Neerijnen, we parkeren bij het Kasteel en na de koffie hebben we eerst een wandeling gemaakt rond het Kasteel. Voor de Stinzeplanten is het nog te koud geweest, maar de sneeuwklokjes bloeien overal, met hier en daar een lenteklokje en een krokus.
Grote bonte specht (foto Lida Soeting)
Vervolgens bezoeken we de tuin van Neerijnen met allerlei planten, zoals winterakoniet, stinkend nieskruid, kerstroos, wrangwortel, lenteklokje, longkruid, aronskelk, vogelmelk, wit en groot hoefblad. Ook de hazelaarstruik staat in bloei.
We gaan verder naar de Waaldijk met links veel groot hoefblad en ooievaarsnesten. We steken de dijk over en gaan het pad langs de Waal lopen. Dit pad is nog niet zolang open gesteld, maar Jannie heeft het al voorgelopen. We zien hier grauwe- en kolganzen en verderop brandganzen. Bij de Waal vliegen een 7- tal veldleeuweriken omhoog. In de struiken zien we eksters, kool- en pimpelmezen. Het pad door het bos langs kasteel Waardenburg en Neerijnen is erg modderig doordat ze met grote machines veel bomen gerooid hebben, daarom lopen we terug over de dijk. Op de dijk hebben we een prachtig uitzicht over de uiterwaard, op de plassen langs de dijk zien we krakeenden, kuifeenden en 2 baltsende futen, een prachtig gezicht. Regelmatig zien we hier grote bonte spechten, mussen en vinken en een ringmus van boom naar boom vliegen.
Na deze leuke maar koude excursie bij Neerijnen rijden we nog even naar het natuurpark bij de eendenkooien van Waardenburg. Hier zijn ze ook al met graafmachines bezig, we lopen een klein rondje, zien nog 2 grote zilverreigers en een aantal kleine vogeltjes met geel aan de vleugels. We denken dat het sijsjes zijn, Tenslotte gaan voldaan weer naar huis.
Dit zijn de vogels die we gezien hebben.
Bij de Lappenheide: | Bij Kasteel en bos Neerijnen | In de uiterwaard langs de Waal |
bergeend | blauwe reiger | aalscholver |
grauwe gans | boomklever | brandgans |
grutto’s ( ~75 stuks) | gaai | buizerd |
kievit | grauwe gans | ekster |
kokmeeuw | groene specht | fuut |
krakeend | grote bonte specht | grauwe gans |
kuifeend | houtduif | grote zilverreiger |
meerkoet | huismus | knobbelzwaan |
nijlgans | kauw | kolgans |
scholekster | koolmees | krakeend |
smient | ooievaar | leeuweriken |
tafeleend | pimpelmees | merel |
wilde eend | ringmus | spreeuw |
staartmees | torenvalk | |
turkse tortel | vink | |
zanglijster | winterkoning |
Bart de Groot
5 maart 2013 Excursies Tussendoor Reeuwijkse Plassen
Vandaag stond een wandeling bij de Reeuwijkse Plassen van 14 km op het programma.
Het weer was schitterend strak blauwe lucht en de eerste warmere dag van dit jaar.
De wandeling ging over weggetjes, dijken en paden, langs het water en door de polder.
Er waren veel vogels te zien zoals slechtvalk, roek, ooievaar,buizerd, krooneend, nonnetje, krakeend, brilduiker, smient en dodaars.
In de polder liepen ontzettend veel brand- en kolganzen.
De boterhammen hebben we gegeten halverwege de Lecksdijk, daar stonden bankjes en er was een kijkscherm over de Reeuwijkse Plassen
het was ook daar dat we al die watervogels zagen.
Daarna weer door bij de Oudkoopse molen gingen er wat stemmen op om de wandeling in tekorten dat kon daar dus dat hebben we gedaan.
Terug bij de auto nog wat gedronken en daarna richting thuis.
2 maart 2013 Excursies Tussendoor Harderhoek
Harderhoek een natuurgebied bij Zeewolde het bestaat uit het Harderbroek, Harderbos en de Kievitslanden. We beginnen bij de uitkijktoren met zicht op het Wolderwijd daar zien we Kleine Zwanen, Wilde Zwanen en Brilduikers. Daarna naar het Harderbos daar maken we een wandeling er was daar, in het bos een meertje met Kuifeenden en we hoorde Dodaars en er kwam een Roerdomp aan vliegen die in het riet verdween. We vervolgen onze wandeling en Lida vindt Rode kelkzwammen.
Rode kelkzwam
foto van Hans
Ondanks de kou even een boterham eten aan de pick-nick tafel. Daarna naar het Harderbroek, dit is een gebied met rietland,ondiep open water en iets hoger gelegen hooilandjes. We volgen de route naar de Vogelkijkhut, voor we daar zijn ziet Piet de Zeearend hij laat zich door de telescoop goed bekijken. In de kijkhut heb je goed zicht op een ondiepe plas en er is veel te zien o.a. zilverreigers, een grote groep nonnetjes, krakeenden en slobeenden. Ondanks de kou een mooie dag met veel waarnemingen.
13 januari 2013 Excursies Tussendoor Rietputten Vlaardingen
Een koude maar zonnige dag we gingen naar de Rietputten en de vraag was: gaan we Baardmannen zien? Rijdend op de Maassluisedijk kregen we een goed gevoel er liepen vogelaars en fotografen. Na de koffie op pad, we turen over het riet en luisteren, na enige tijd hoorde een helder ping-ping het geluid van de Baardmannen daar word je blij van. De Baardmannen zien viel nog niet mee ze vlogen wel rond maar doken steeds diep in het riet.
op zoek naar de baardman
Daar is hij dan de baardman
Later lieten ze zich beter zien, ze zochten zaadjes boven in de rietpluimen. Daarna zijn we naar Barendrecht gegaan, helaas de pestvogels waren er niet meer. Dan opzoek naar de Buffelkopeend en zowaar we hebben hem gevonden. Zelfs voor Jannie een nieuwe soort. Foto Buffelkop zie verslag 28 november Barendrecht.
2012
Excursieverslagen 2012
Klik op onderstaande excursies voor meer informatie
16 december 2012 Excursie naar de Flevopolder
28 november 2012 Excursies Tussendoor Barendrecht
25 november 2012 Herfstwandeling op landgoed Borneo en Heidestein
4 november 2012 Herfstwandeling op de Veluwe
21 oktober 2012 Paddenstoelenexcursie in de Kaapse bossen
14 oktober 2012 Paddenstoelenexcursie in de Kaapse Bossen
28 september tot 1 oktober 2012 Weekend naar Texel
12 augustus 2012 Op zoek naar de Koninginnepage
20 mei 2012 Excursie naar de Tenellaplas bij Oostvoorne
15 april 2012 Excursie naar de Flevopolder
16 december 2012 Excursie naar de Flevopolder met Eduard
We vertrokken met 9 personen uit Vianen, het was koud in de wind, maar wel droog De eerste stop was lang de Oostvaardersdijk, waar we gelijk al de eerste brilduikers zagen. We volgden de Oostvaardersdijk en stopten bij de Lepelaarsplassen. In de Lepelaarsplassen zagen we een groep nonnetjes zwemmen, vrouwtje en mannetjes. In de plas vlakbij Lelystad langs de Knardijk zwom een groep baltsende slobeenden, heel dicht bij elkaar. Langs de knardijk stopten we bij de koninkpaarden en hier vloog een ruigpootbuizerd op. Tenslotte stopten we bij de 2 praamweg bulten met een mooi uitzicht over het wildpark met edelherten en koninkpaarden en een vos . Het was weer de moeite waard, Eduard bedankt. Dit zijn de vogels die we gezien hebben:
klik op de namen voor meer informatie
Bart
28 november 2012 Excursies Tussendoor Barendrecht
We zijn begonnen met een wandeling in Klein Profijt zoetwatergetijdengebied langs de Oude Maas, met bos, wilgengrienden, rietvelden en ruig grasland. In de toppen van de bomen was het een drukte van staartmezen, matkoppen en ook het de goudhaan ontbrak niet.
Klein Profijt Daarna zijn we op zoek gegaan naar de witoogeend, maar die hebben we niet gezien. In Barendrecht in park Nieuweland waren pestvogels gemeld, en ja we hebben ze gevonden. De eerste melding was een groep van 60 vogels nu waren er nog 6 over, ze zaten op de bessen van de Gelderse Roos en Dwergmispel.
De buffelkopeend werd bijna dagelijks gemeld op de Gaatkensplas, dus daar zijn we gaan kijken, na wat zoeken vonden we hem tussen een groep kuifeenden.
25 november 2012 Herfstwandeling op landgoed Borneo en Heidestein bij Zeist
De landgoederen Heidestein, Bornia en Noordhout vormen tezamen het grootste aaneengesloten natuurgebied van Het Utrechts Landschap. Het uitgestrekte gebied wordt gekenmerkt door naald- en gemengde bossen met heidevelden, stuifzanden en akkerlanden. Deze excursie is afgelast door Rein Wiering vanwege de storm, het was te gevaarlijk om met deze storm in de bossen te lopen.
4 november 2012 Herfstwandeling op de Veluwe
Jules Klees heeft voor deze excursie een mooi gebied op de Veluwe uitgezocht. We vertrekken met 16 personen uit Vianen, de zon schijnt, maar het is wel koud, ongeveer 7 graden . We rijden via Harderwijk naar Landgoed Staverden. Er staat een prachtig Kasteel met park en koetshuizen, eigendom sinds 1963 van het Gelders Landschap.We bekijken het park met grote dikke beuken en eiken, hoge zilversparren, veel hortensia’s, diverse toverhazelaars, enz. In dit park zien we de boomkruiper, boomklever, kramsvogels en de koperwiek. Overal horen en zien we het roodborstje en de vink. Daarna rijden we 1 km terug om de gele wandeling van ongeveer 8 km te gaan lopen. We lopen door een bos met veel beuken, eiken en grove dennen. Tot onze verbazing staat er nog een brede wespenorchis naast het pad. In de greppel en langs het pad staan greppelvaren, eikvaren en brede stekelvaren. Overal vinden we paddenstoelen die door Jannie, Lida en Jules een naam krijgen. Op een boom zien we een oranje alg, die de hele boom bedekt. Het is een mooie wandeling in een oud bos met veel paddenstoelen. Zeker een plek om nog eens terug te komen. Jules bedankt.
De volgende paddenstoelen hebben we gezien:
Bart
21 oktober 2012 Paddenstoelenexcursie in de Kaapse bossen
Routebeschrijving en startplaats: Vanuit Vianen nemen we de A27 naar Utrecht, dan de A12 richting Arnhem tot Driebergen. Bij afslag Driebergen rechts uitvoegen en de N225 richting Doorn volgen. Ongeveer 1 km voorbij Doorn zijn links de Kaapse bossen. Leersumsestraatweg 4-6 te Doorn. (TOM-TOM) Er is links van de weg een grote parkeerplaats in de Kaapse bossen.
We zijn 2 keer in de Kaapse bossen geweest. De eerste keer, op 14 oktober, met Jannie, Thijmen en Bart, om te kijken welke paddenstoelen er staan. We hadden geluk dat er op die dag een IVN paddenstoelen excursie plaats vond. De IVN gids kende veel paddenstoelen en wist ze ook te vinden. De route was iets ingekort tot ongeveer 3 km. Op 21 oktober gingen we voor de tweede keer naar de Kaapse bossen. We vertrekken uit Vianen met 12 volwassenen en 2 kinderen. Het weer was goed, droog en de zon ging schijnen. Direct bij de parkeerplaats staan al veel paddenstoelen. Thijmen begint de excursie met een verhaal over de verschillende soorten paddenstoelen. Jannie en Thijmen brengen bijna alle paddenstoelen op naam. We zien o.a. de parelstuifzwam, zie foto boven. De oorlepelzwam met de steel bij de rand. Een groep nevelzwammen, helm mycena’s enz. De kinderen willen vliegenzwammen zien, (van kabouter spillebeen). We komen bij een berkenbos en daar staan ze, prachtige paddenstoelen, rood met wille stippen. Overal waar we lopen vinden we paddenstoelen, o.a. melkzwammen, mycena’s, inktzwammen, geweizwammetjes, zwavelkoppen, amenieten, korstzwammetjes en hertezwammen. Door de vele paddenstoelen staan we steeds stil om te kijken welke paddenstoel het is. Langs de route staat ook een klimtoren. We moeten even zoeken omdat we niet de blauwe route gevolgd hebben, maar na een omweg vinden we deze toren. Op verschillende manieren bepalen we de hoogte van de toren, en komen uit op 26 m. Boven op de toren hebben we een prachtig uitzicht. We hebben hier onze lunchpauze. We vervolgen de excursie, met af en toe nog een nieuwe paddenstoel. Om ongeveer 2 uur zijn we weer terug op de parkeerplaats. De meeste paddenstoelen van de IVN excursie van vorige week hebben we nu weer gezien. Hieronder nog en lijst met alle paddenstoelen. Jannie en Thijmen bedankt voor deze mooie excursie. De volgende paddenstoelen hebben we gezien in de Kaapse bossen tijdens beide excursies op 14 en 21 oktober.
14 oktober 2012 Paddenstoelenexcursie in de Kaapse Bossen
Bij Doorn ligt dit uitgestrekte wandelbos met vele soorten vogels, zoogdieren, paddenstoelen en planten. Wandel in de Kaapse Bossen over kronkelige bospaden, historische kerkpaden en statige beukenlanen. Natuurmonumenten heeft het oorspronkelijk eentonige productiebos omgevormd tot een natuurlijk en gevarieerd bos. En dat levert ook een grote variatie aan dieren en planten op. In de Kaapse Bossen leven verschillende soorten spechten, de appelvink en de bosuil. De boommarter gebruikt oude spechtenholen om zijn jongen in groot te brengen. In de herfst barst het hier van de paddenstoelen, in alle kleuren en vormen.
28 september tot 1 oktober 2012 Weekend naar Texel
Het laatste weekend van september is traditiegetrouw gereserveerd voor een verblijf op Texel. 19 Mens sterk waren we. 19 Tinten grijs, enigszins de realiteit van het ledenbestand. We hebben best weer gehad. Het was supergezellig. Bart had er als kwartiermaker alles aan gedaan om het iedereen naar de zin te maken. Zoals gebruikelijk verbleven we bij/in de boerderij aan de Oorsprongweg , dit is aan de oostkant van het eiland. We hebben alle “highlight” natuurgebieden zo’n beetje bezocht: de Mokbaai, het duinengebied van de Moksloot, de Muy, de Slufter, de putjes, de zee afgespeurd, de kwelder. Als extraatje zijn we een dagje naar Vlieland geweest. De boot naar Vlieland Een mooie belevenis is het om met een tot bus verbouwde legerauto over de Vliehors te rijden. Op Vlieland zagen we prachtige vlaktes, rood van de zeekraal. Het was er goed vogelen: aan je linkerhand het wad vol met steltlopers en rechts de vogels van de Kroonpolders. Prachtige wolkenpartijen. Zonnestralen verlichtten het eiland, maar maakten de oogleden zwaar. Velen van ons hebben zich dan ook even neergevlijd in het lange gras op het talud van de dijk. De terugreis met de boot was een verrassing. Donkere wolken waren verschenen en er stak een harde wind op. De boot deinde flink. Het was een hilarisch zicht om te zien hoe Piet en Constance hele golven water over zich heen kregen . Vocht van kruidenbitter rondgebracht door de vrolijke vrouwelijke matroos gulpte kelen binnen. Zilt en bitter, ze leidden beide tot een gulle lach. Ernst nu. Wat hebben we waargenomen. Door het droge weer van de afgelopen weken was het met de paddenstoelen armoe troef. We hebben prachtige grote parasolzwammen gezien, een ruitjesbovist en enkele parelstuifzwammen.
Parasolzwam Plantjes. Een greep uit wat er te zien was: lamsoor, vleugeltjesbloem, zeemelkdistel, ruige leeuwentand, kleine watereppe en gelukkig het prachtige parnassia. De gevederde vrienden. Weinig ganzen nog, wel heel veel drieteen- en bonte standlopers, een prachtige gekraagde roodstaart, veel tapuiten en lepelaars, rosse grutto’s, blauwe en bruine kiekendief, bontbekplevieren en een Chileense zwaan. Er is ook nog een vis gezien. Bij de Geul zag Cees een grote paling over het droge gras kruipen, Cees heeft hem opgepakt en terug in de beek gegooid. Haring zonder uitjes is een paar keer waargenomen door Gerrit. Parende honden hoort dat ook bij de waarnemingen, is dat natuur? In de buurt van de Slufter keek ik met mijn telescoop over het strand. Ik zag een man en een vrouw elkaar naderen. Ze hadden beiden een hond bij zich. Plotseling zie ik beide honden met elkaar op het strand met elkaar naar bed gaan. Wat zouden die man en vrouw nu tegen elkaar zeggen. Wat zou het standpunt van de Dierenpartij zijn inzake het bekijken van het liefdesleven van honden door een telescoop. Bestaat er dierenvoyeurisme? Een mooi onderwerp om het met elkaar over te hebben, als er niets waar te nemen valt. Texel 2012 kan de boeken in als een goede excursie. Robert de Smet
12 augustus 2012 Op zoek naar de Koninginnepage
We vertrekken met 10 personen uit Vianen om met Anko de Graaff de Koninginnepage te gaan zien in de buurt van Wekerom op de Veluwe. Anko is samen met zijn broer René en zijn vader Gerrit, René vangt de vlinders in een potje om ze ons te laten zien. Het weer is prachtig om vlinders te gaan kijken, zonnig en boven de 20 graden. Ons vertrekpunt ligt langs de Wekeromseweg bij “De Valouwe”. Om 9.00 uur start de excursie met de belofte van Anko dat we zeker een Koniginnepage zullen zien. We komen op een afgeplagd terrein met veel wilde peen, de waardplant van de koninginnepage. We zien hele pollen hazenpootjes met hier en daar een koningskaars. De eerste vlinder die René vangt is een icarusblauwtje, zowel het vrouwtje, dat bruin is, als het mannetje, dat blauw is. De struikhei begint net te bloeien. Hier en daar staat wilde Marjolijn in bloei. De volgende vlinder is de heivlinder. Maar dan zien we de eerste Koninginnepage vliegen, een prachtige vlinder. Ze zijn vaak op distels te zien, zie foto. Op hetzelfde terrein vinden we ook kleine pimpernel, Sint- Janskruid, venkel, mannetjes ereprijs, reukloze kamille, chichorei, biggekruid, geel viltkruid, knopig helmkruid, klein warkruid en stekelbrem. René vangt voor ons een prachtig gekleurde gouden tor en daarna een gamma uiltje en zwartspriet dikkopje. In dit gebiedje staan overal koningskaarsen en zwarte toortsen. Op vroegere excursies op de Veluwe met Anko hebben we ook sprinkhanen gezien, deze keer zien we een bezemsprinkhaan. Als slotstuk van de excursie komen we in een veld met akkerdistels waar we tot onze verrassing meer dan 10 koninginnepages zien. Al met al hebben we nog nooit zoveel koninginnenpages gezien, zeker 40 stuks. Het was een prachtige excursie in de “De Valouwe”. Anko en familie bedankt. BdG
20 mei 2012 Excursie naar de Tenellaplas bij Oostvoorne
We vertrekken met 5 personen uit Avelingen. Het weer is goed. We gaan eerst de in 1949 door Kees Sipkes aangelegde Heemtuin bekijken. Hier zien we zomaar 10 soorten orchideeën, waarvan er een aantal in bloei staan (zie bijgevoegde plantenlijst). Orchideeën kunnen alleen ontkiemen als in de grond een speciale schimmelsoort aanwezig is. Ook staat er de vleugeltjesbloem, echte sleutelbloem en graslelie in bloei. Er zijn hier verschillende wandel routes uitgezet, wij lopen de Nachtegalen route, met een extra rondje langs het Oostvoornse meer. Tijdens deze route zien we veel duinplanten, zoals duinsalamonszegel, geel zonneroosje, stalkaars en knolsteenbreek. We horen regelmatig de zanglijster, zwartkop en de tuinfluiter, soms de zwartkoptuinfluiter? Maar de nachtegaal laat zich niet horen. Onderweg zien we een duinmeertje met veel kwakende meerkikkers. Halverwege de wandeling verlaten we de nachtegalenroute en lopen langs de vliegveldvallei naar het Oostvoornse Meer, hier staan veel grote ratelaars in bloei.
In de bosjes horen we de spotvogel met zijn prachtige liedje. Dicht bij het strand horen we een ander geluid, even stilstaan en goed luisteren en ja hoor het is de nachtegaal. Hier staat ook een bord met vogelkijkscherm op 500 m, we lopen erheen en bij het scherm hebben we een prachtig uitzicht op een eiland in het meer. Op het eiland broeden veel visdiefjes en kokmeeuwen, ook zien we hier de lepelaar, groenpootruiter, kluut en tureluur. We lopen langs het Oostvoornse meer en via de nachtegalen route weer terug naar de Tenellaplas. Hier ligt langs het strand een scholeksternest. Het is een mooie excursie geweest met veel bijzondere planten en vogels.
De volgende vogels hebben we gezien en/of gehoord:
klik op onderstaande vogels voor meer informatie en hun zang.
Nachtegalen route | Oostvoornse meer | ||
Fitis | Merel | Brandgans | Kokmeeuw broedend |
Gaai | Putter | Canadese gans | Krakeend |
Grote bonte specht | Spreeuw | Grauwe gans | Lepelaar |
Houtduif | Tjiftjaf | Groenpootruiter | Nachtegaal |
Koolmees | Tuinfluiter | Grote mantelmeeuw | Spotvogel |
Zwarte kraai | Winterkoning | Kievit | Tureluur |
Kuifeend | Zanglijster | Kleine mantelmeeuw | Visdieven (broedend) |
Meerkoet | Zwartkop | Kluut |
De volgende planten hebben we gezien:
Klik op de planten voor meer informatie.
En we hebben nog een eekhoorn gezien.
Bart
15 april 2012 Excursie naar de Flevopolder
We vertrokken met 11 personen uit Vianen, het regende onderweg, maar in de Flevopolder werd het droog, wel was het koud in de wind. De eerste stop was net over de brug naar de Flevopolder richting Almere, met prachtige geoorde futen. We volgden de Oostvaardersdijk en stopten bij de Lepelaarsplassen. In de lepelaarshut zagen we 4 krooneenden. Onderweg langs de Oosvaardersdijk en de knardijk stopten we regelmatig en op de praamwegbult hadden we een mooi uitzicht over het wildpark met edelherten en koninkpaarden .
Dit zijn de vogels die we gezien hebben.
Klik op onderstaande vogels voor meer informatie en hun zang.
Bart